Celebrările Ordinului Fraților Minori Capucini
 
   

Calendarul celebrărilor

În conformitate cu Calendarium Proprium pro Familiis Franciscalibus (OFM, OFMConv, OFMCap, TOR) aprobat de Congregația pentru Cultul Divin și Disciplina Sacramentelor prin Decretul din 12 decembrie 2001 (Prot. N. 1672/96/L) și Calendarium proprium Ordinis Fratrum Minorum  Capuccinorum, aprobat de Congregația pentru Cultul Divin și Disciplina sacramentelor prin Decretul din 6 decembrie 2002 (Prot. N. 1350/02/L).

 Cu caractere aldine: celebrările specifice Ordinului nostru.

IANUARIE

3

Preasfântul Nume al lui Isus

Comemorare

5

Fericitul Diego Iosif din Cadice, preot

Comemorare facultativă

12

Sfântul Bernard din Corleone, călugăr

Comemorare

14

Fericitul Odoric din Pordenone, preot

Comemorare facultativă

16

Sfinții Berard, preot, și însoțitorii săi, primii martiri ai Ordinului Franciscan

Comemorare

30

Sfânta Iacinta Mariscotti, fecioară

Comemorare

FEBRUARIE

4

Sfântul Iosif din Leonessa, preot

Comemorare

6

Sfinții Petru Battista, preot, și însoțitorii săi, martiri

Comemorare

7

Sfânta Coleta din Corbie, fecioară

Comemorare

9

Fericitul Leopold din Alpandeire, călugăr

Comemorare facultativă

MARTIE

2

Sfânta Agneza din Boemia, fecioară

Comemorare facultativă

APRILIE

21

Sfântul Conrad din Parzham, călugăr

Comemorare

23

Fericitul Egidiu din Assisi, călugăr

Comemorare facultativă

24

Sfântul Fidel din Sigmaringen, preot, protomartir al „Propaganda Fide”

Sărbătoare

30

Fericitul Benedict din Urbino, preot

Comemorare facultativă

MAI

8

Fericitul Ieremia Valahul, călugăr

Solemnitate

11

Sfântul Ignațiu din Láconi, călugăr

Comemorare

12

Sfântul Leopold Mandic, preot

Comemorare

16

Sfânta Margareta din Cortona, terțiară

Comemorare

16

Fericitul Iosif Tous y Soler, preot

Comemorare facultativă

17

Sfântul Pascal Baylon, călugăr

Comemorare

18

Sfântul Felix din Cantalice, călugăr

Sărbătoare

19

Sfântul Crispin din Viterbo, călugăr

Comemorare

20

Sfântul Bernardin din Siena, preot

Comemorare

24

Sfințirea Bazilicii Seraficului Părinte, Sfântul Francisc

Sărbătoare

IUNIE

2

Sfântul Felix din Nicosia, călugăr

Comemorare facultativă

8

Fericitul Nicolae din Gesturi, călugăr

Comemorare facultativă

12

Fericita Florida Cevoli, fecioară

Comemorare facultativă

13

Sfântul Anton de Padova, preot și Învățător al Bisericii

Sărbătoare

16

Fericiții Anicet Koplinski, preot, și însoțitorii săi

Comemorare facultativă

26

Fericitul Andrei Iacint Longhin, episcop

Comemorare facultativă

26 Fericitul Iacob din Ghazir, preot Comemorare facultativă

IULIE

8

Fericiții Grigore Grassi și însoțitorii săi, martiri

Comemorare facultativă

9

Sfinții Nicolae Pick, Willald și însoțitorii lor, martiri

Comemorare

10

Sfânta Veronica Giuliani, fecioară

Sărbătoare

12

Sfinții Ioan Jones și Ioan Wall, martiri

Comemorare facultativă

14

Sfântul Francisc Solano, preot

Comemorare facultativă

15

Sfântul Bonaventura, episcop și Învățător al Bisericii

Sărbătoare

21

Sfântul Laurențiu din Brindisi, preot și Învățător al Bisericii

Sărbătoare

24

Fericitul Anton Lucci, episcop

Comemorare facultativă

27

Fericita Maria Magdalena Martinengo, fecioară

Comemorare facultativă

28

Fericita Maria Tereza Kowalska, martiră a persecuției naziste din Polonia

Comemorare facultativă

AUGUST

2

Sfânta Maria a Îngerilor (Porțiuncula)

Sărbătoare

7

Fericiții Agatangelo și Casian, preoți martiri

Comemorare facultativă

8

Sfântul Părinte Dominic, preot

Sărbătoare

11

Sfânta Clara de Assisi, fecioară

Sărbătoare

13

Fericitul Marcu din Aviano, preot

Comemorare facultativă

14

Sfântul Maximilian Maria Kolbe, preot martir

Comemorare

18

Fericiții Ioan-Luis , Protasiu  și Sebastian, preoți martiri

Comemorare facultativă

19

Sfântul Ludovic, episcop

Comemorare facultativă

23

Fericitul Bernard din Offida, călugăr

Comemorare facultativă

25

Sfântul Ludovic, regele Franței

Comemorare

SEPTEMBRIE

2

Fericitul Apolinar din Posat, preot martir

Comemorare facultativă

17

Stigmatele Seraficului Părinte Francisc

Sărbătoare

18

Sfântul Iosif din Copertino, preot

Comemorare

19

Sfântul Francisc Maria din Camporosso, călugăr

Comemorare

22

Sfântul Ignațiu din Santhià, preot

Comemorare

23

Sfântul Pius de Pietrelcina, preot

Comemorare

26

Fericiții Aurel din Vinalesa și însoțitorii săi, martiri

Comemorare facultativă

28

Fericitul Inocențiu din Berzo, preot

Comemorare facultativă

OCTOMBRIE

4

Seraficul Părinte sfântul Francisc, diacon, fondatorul Ordinului Franciscan (I, II și III)

Solemnitate

10

Sfinții Daniel și însoțitorii săi, martiri

Comemorare facultativă

12

Sfântul Serafim din Montegranaro, călugăr

Comemorare

13

Fericitul Honorat Kozminski, preot

Comemorare facultativă

19

Sfântul Petru din Alcantara, preot

Comemorare facultativă

20

Fericitul Iacob din Strepa, episcop

Comemorare facultativă

23

Sfântul Ioan din Capistrano, preot

Comemorare

25

Fericitele Maria a lui Isus Masiá Ferragut, și însoțitoarele ei, martire din Valencia

Comemorare facultativă

26

Fericitul Bonaventura din Potenza, preot

Comemorare facultativă

31

Fericitul Angelo din Acri, preot

Comemorare facultativă

NOIEMBRIE

8

Fericitul Ioan Duns Scotus, preot

Comemorare facultativă

13 Sfântul Diego din Alcalà, preot Comemorare facultativă

14

Sfinții Nicolae Tavelic și însoțitorii săi, preoți martiri

Comemorare

17

Sfânta Elisabeta a Ungariei, Patrona OFS

Sărbătoare

26

Sfântul Leonard din Porto Maurizio, preot

Comemorare

27

Sfântul Francisc Anton Fasani, preot

Comemorare

28

Sfântul Iacob din Marca, preot

Comemorare facultativă

29

Toți Sfinții Familiei Franciscane (I-II-III Ordin)

SĂRBĂTOare

În ziua stabilită

Comemorarea răposaților Familiei Franciscane (I-II-III Ordin)

Comemorare

DECEMBRIE

2

Fericita Maria Angela Astorch, fecioară

Comemorare facultativă

 

 
 

ORDINUL FRAȚILOR MINORI CAPUCINI - CUSTODIA "FERICITUL IEREMIA"
Adresa: B-dul Belvedere 7, cod 601091, mun. Onești, jud. Bacău
Telefon 0234 32 11 00 | Fax 0234 31 50 39